Mnoho lidí zná Taiwan z doslehu jen jako přecpaný ostrov plný rušných měst, velkých továren a nudných plání na západním průmyslovém pobřeží. Málokdo však ví, že jeden z nejlepších a nejlépe skrytých zážitků, který můžete v Asii zažít, vás čeká právě na Taiwanu v sedle kola.

Je opravdu těžké vyjádřit slovy to, co dělá Taiwan tak jedinečným a proč zde cyklistika nemá prostě chybu. Můžete zde strávit noc v luxusním penzionu a vstávat za úsvitu s výhledy na širý oceán. Během jedné jediné vyjížďky můžete šlapat podél úzké říční soutěsky hluboké 2000 m, šplhat 20% stoupáním do hor s výhledem na zasněžené vrcholky. Když to nejméně čekáte, objeví se uprostřed ničeho 24-hodin denně otevřený moderní obchůdek  7-Eleven obklopený stánky s jednoduchými nudlemi. Poté se spustíte tisíc metrů dolů po bezejmenné silnici skrze ovocné farmy a plantáže betelových palem, potkáte skupinku místních, kteří za vámi nadšeně volají pozdravy, projedete po úzké silnici skrze pusté skalní útesy, pokocháte se pohledem na srdcervoucí horské scenerie a na závěr sjedete až k samotným vodám nekončícího oceánu.

Co tedy znamená cyklistika na Taiwanu? Dva tisíce výškových metrů vyšlapaných během jednoho podzimního rána a zakončených u stánku s betelovými ořechy s jejich mladými prodavačkami. Je to také pronikavý kouř cestou z hor, když farmáři vypalují svá pole po sklizni rýže. Sesuv půdy na strmé horské silničce a zmije plazící se opodál. Stařenky prodávající vodu a připravující v páře dělané knedlíčky podél silnic . Pískot konvice s čajem Oohlong v dřevěném domku na pozadí vysokých hor. Sjezd k Pacifiku na čerstvé sashimi a dojezd z posledních sil na závěr dne ke kouřícímu stánku s nudlemi. Výhledy na oceán, svěže zelené hory, nekončící déšť padající z ocelových mraků na pláních Yilanu. Cinkání návnad na ryby a vůně přístavu v Bitou na severním pobřeží. Kroutící se cesta podél strmých propastí soutěsky Taroko. Jízda s větrem v zádech podél Tichého oceánu a spousta dalších neopakovatelných zážitků. Přidejte se k nám…

Silniční cyklistika a cykloturistika jsou na Taiwanu velmi populární a tak je zde cestování v sedle velmi pohodlné a pohodové. Tisíce skvělých silnic a cyklostezek s nádhernými scenériemi všude okolo vás. Výborné zázemí, kde na každém rohu narazíte na výborné jídlo, záchody, odpočinkové stanice či opravny kol. Příjemně teplé počasí po celý rok. Exotická země a kultura s milými obyvateli.  To je recept na skvělou aktivní dovolenou, kterou můžete prožít i vy!

Cyklistiku můžete na Taiwanu provozovat celoročně. Podobně jako u jiných aktivit je nejlepší období podzimu a jara, kdy jsou nejstálejší podmínky, nejpříjemnější teploty a nejméně deště. V létě je na ostrově dost horko, ale pokud vám to nevadí a vyhneme se tajfunům, které na Taiwan občas zabloudí, pak může být výlet podél pobřeží Pacifiku skvělý nápad. Přes zimu nám na severu dost prší, takže aktivity přesouváme spíše do jižní poloviny ostrova.

Jízda na kole po tropickém ostrově je pro Evropana bezpochyby silný zážitek. Ještě větší zážitek však může být, pokud kola nakombinujete s poznáváním nebo dalšími sportovními aktivitami. Během 2-3 týdnů zde můžete ujet několik stovek pohodových kilometrů na kole podél oceánu. Následně si zarelaxovat a užít si vodní sporty na jihu Taiwanu, nechat se pohodlně vyvézt autem do vysokých hor a na závěr strávit nějaký čas v rušném Taipei. Fantazii a cestování s námi se meze nekladou…

VYBERTE OBLAST VAŠEHO ZÁJMU

CYKLOTURISTIKA

Cyklistika - cykloturistika

Pohodové jednodenní projížďky, několikadenní přejezdy ostrova i náročné výjezdy od moře do výšek nad 3000 metrů. To vše nabízí silniční cyklistika a cykloturistika na Taiwanu. To vše můžete prožít i vy!

MTB

Cyklistika - MTB

Stezky pro horská kola jsou na Taiwanu poměrně náročné. A to jak na fyzičku, tak i na čas a plánování. Kdo si však troufne na přejezd trailu monumentálního Nangao, ten bude určitě z MTB na ostrově unešen!

INSPIRUJTE SE NAŠIMI CYKLO ZÁJEZDY PO TAIWANU

The Best Of Ilha Formosa

TAIWAN

Koupání Památky Poznávání Příroda

Klasický poznávací zájezd s památkami, návštěvou hor a koupáním. Během 17 dnů poznáte to nejlepší z Taiwanu.

Více informací

Severní okruh

CENTRÁLNÍ POHOŘÍ TAIPEI A OKOLÍ

Příroda

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc ut efficitur ante. Donec dapibus dictum scelerisque. Maecenas semper erat et justo porta auctor nec lobortis elit.

BOOK

BOOK THIS TRAVEL

Your Name (required)

Your Email (required)

Subject

Your Message

Noční Taipei

Taipei City

Jídlo Zábava

Pestrý noční život Taiwanské metropole.

Více informací

Taiwan má všechny předpoklady pro to stát se tou nejlepší cyklistickou destinací v Asii! Základem je určitě nádherná příroda. Vysoké hory, tropické pralesy, rýžová pole, dechberoucí pobřeží oceánu, hluboké soutěsky či klidné rybářské vesničky. Toto vše zde během vaší cesty poznáte. Toto vše navíc můžete poznat jen během jednoho jediného dne!

Taiwanská vláda se v posledních letech snaží mohutně propagovat cykloturistiku na ostrově a díky tomu zde neustále vznikají nové cyklostezky a infrastruktura pro cyklisty. Mimo cyklostezek má Taiwan také neuvěřitelně rozvinutou síť kvalitních silnic, které vás zavedou kamkoliv si budete přát. Možná budete překvapeni, ale i přes častá zemětřesení a tajfuny je stav silnic o mnoho lepší jak u nás. Oproti Evropě jsou Taiwanci také velmi ohleduplní řidiči a tak to největší nebezpečí během vašeho cykloputování může být, že se ztratíte. A od toho jsme tu my, abychom vás bez stresu a v pohodě provedli po krásách ostrova…

Z Česka na Taiwan si sebou neberte vlastní kolo. Pro naše klienty můžeme zařídit zapůjčení kvalitních fitness nebo trekingových kol značky Giant. Díky tomu tak pro vás můžeme nakombinovat cykloturistiku s dalšími aktivitami nebo cestováním po ostrově bez kola. Jakmile dokončíte vaše cyklocestování, už se o zapůjčené kolo nemusíte dále starat.

Pro převoz zavazadel, unavených cyklistů a nouzové situace využíváme doprovodná vozidla. Podle velikosti a požadavků skupiny používáme vozidla naše nebo od firmy Giant s řidičem/mechanikem. Další možností je pak dobrodružné putování s průvodcem po ostrově “natěžko”. Vše záleží na vašich požadavcích a přáních. Vyjdeme každému vstříc…

Není třeba se strachovat co s jídlem během vašeho cykloputování. Taiwan má neuvěřitelně hustou síť “večerek” (convenience stores) 7-Eleven, které jsou otevřeny 24 hodin denně. Pokud na vás přijde znenadání hlad či žízeň, pak je 7-Eleven váš nejbližší a nejlepší přítel. Některé pobočky mají k dispozici i nářadí, lepení a pumpu na kolo k použití zdarma!

Každý rok na podzim se na Taiwanu koná festival cyklistiky jehož součástí je i mezinárodní závod silničních kol do vrchu, King Of Mountain Challenge. Startuje se  0 m od Pacifiku a na 105 kilometrech se stoupá do výšky 3275 m. Láká vás tento extrémní závod vyzkoušet? Není problém! Při včasné rezervaci pro vás můžeme účast v závodě zařídit.

mapa destinací pro cykloturistiku na Taiwanu
Klikněte na obrázek pro interaktivní mapu

Díky husté silniční síti, skvělým cyklostezkám, které se zde otevírají jak na běžícím pásu a hlavně díky atraktivitě ostrova budete z jízdy na kole zaručeně nadšeni ať už se vydáte kamkoliv! My jsme pro vás vybrali několik tras a okruhů, které máme rádi. Díky nám tak uvidíte skutečně to nejlepší z Taiwanu a užijete si vaši dovolenou na 110%.

Naší nejoblíbenější trasou je zcela určitě desetidenní etapový přejezd z Taipei až do národního parku Kenting, který se nachází na nejjižnějším výběžku ostrova. Poznáte nejen hornatý sever Taiwanu s atraktivním pobřežím, ale čeká vás i pohodových 250 km jízdy podél Pacifiku jen s minimálním převýšením. Dále pak návštěva slavné soutěsky Taroko a na závěr koupání na “taiwanské riviéře” na jihu.

Pokud nemáte dostatek času nebo sil na přejezd celého ostrova, pak vám doporučíme okolí měst Hualien a Taitung. Po projížďce soutěsky Taroko vyrazíme na 170 km dlouhou jízdu s větrem v zádech podél oceánu. V Taitungu uděláme otočku o 180° a druhou polovinu okruhu budeme putovat nádherně zeleným údolím mezi pobřežními horami a centrálním pohořím Taiwanu. Program je navíc možné nakombinovat s odbočkou na Zelený ostrov (Ludao, Green Island) nebo s dalšími aktivitami jako je surfing, pěší turistika nebo šnorchlování.

Jste na Taiwanu jen na skok a chcete okusit jaké to je brázdit zdejší silnice v sedle kola “Made in Taiwan”? Vyražte s námi na některý z mnoha výletů v okolí Taipei či Kaohsiungu. Podle času a vašich přání pro vás zorganizujeme několikahodinovou “Taipei city tour” na bike sharing kolech YouBike nebo třeba třídenní okruh okolo severního Taiwanu.

Pro ty nejakčnější z vás máme několik horských etap, kdy si svými silami vyjedete do hornaté vnitrozemí ostrova včetně národního parku Yushan s nejvyšší horou Taiwanu. Pro fajnšmekry pak máme přejezd od západu na východ po nejvýše položené silnici na ostrově.

Projděte si naši mapu tras, získejte inspiraci z našich fotografií a nebojte se na nás kdykoliv obrátit s vašimi požadavky na (nejen) aktivní cyklodovolenou.

MTB

cyklistika-panorama2

Horská kola se na Taiwanu netěší takové popularitě jako silniční. Zčásti je to způsobeno pohodlností Taiwanců trmácet se vysoko do hor (proč taky, když jsou hned za domem super silnice), částečně pak místní krajinou. Pokud jste z Čech zvyklí, že stačí vyrazit z domu do prvního lesa a můžete si jezdit, kde vás napadne, pak na Taiwanu je třeba více plánování a času. Kvůli tropickému podnebí (=vlhko a zeleno všude) a opravdu vysokým a strmým horám je zde bohužel nemožné zdolávat každý trail na který narazíte. Dost často se totiž stane, že skončíte někde v hlubokém porostu bambusu nebo na strmé zabahněné stezce kluzké jak led.

Posledních několik let jsme ve volném čase strávili hledáním těch nejlepších trailů na ostrově. Někdy to skončilo nezdarem, někdy to bolelo, ale ta euforie, kdy narazíte na super singletrail vedoucí skrz bambusový lesík stojí prostě za to!

Špatná zpráva je, že pokud se zde, narozdíl od silniční cyklistky,  chcete věnovat MTB, pak potřebujete více času, vlastní dopravu, a štěstí na počasí. Dobrá zpráva je ta, že my toto můžeme zajistit z 66% (počasí ještě nevládneme). S námi se můžete podívat vysoko do centrálního pohoří a zažít bikovou nirvanu při sjezdu z 3000 m s výhledy na nádherné horské scenérie.

Podobně jako u cykloturistiky není třeba sebou na Taiwan letět s vlastním kolem. Půjčoven nabízejících kvalitní horská kola zde sice není mnoho a ceny jsou oproti silničním kolegům vyšší, ale pokud neplánujete strávit 3 týdny bikováním po horách, pak výhody půjčeného kola vyrovnají vyšší cenu, kterou zaplatíte. Je třeba nás však kontaktovat s přáním MTB tripu s předstihem ať pro vás vše stihneme včas zařídit.

Ideální bike na MTB na Taiwanu je plně odpružený trail bike s 120-140 mm zdvihu (něco jako Giant Trance). V pohodě se s ním dostanete na kopec a užijete si i ty náročnější sjezdy, na které zde můžete narazit. Osobně však používám Giant Anthem X 29er, který sice nabízí menší zdvih, ale 29″ kola hodně pomáhají s častými přesuny po silnici pod kopce a s trochou snahy na něm člověk objede i celý Taiwan.

Pár let MTB na Taiwanu vám neuvěřitelně vylepší techniku a výkonnost! Traily jsou zde strmé, kamenité, kluzké a náročné! Paradoxně platí, že čím jste výše v horách, tím jsou požadavky na techniku jízdy nižší (ale na plíce naopak vyšší). S nadmořskou výškou je totiž klima sušší, zeleň řídne a tak si nemusíte neustále dávat pozor na čem můžete uklouznou a s klidem můžete pustit kolo “dolů”…

Při MTB výletech je auto nutností! V okolí Taipei se nachází několik zábavných trailů, ale ta pravá sranda začíná až v horách nad 2000 m! Rádi pro vás zařídíme dopravu na začátek vašeho dream trailu, přepravu zavazadel, kol, ubytování i celodenní stravu. Záleží jen na vašich požadavcích. Pro skupiny do 3 bikerů vystačíme s menším autem. Pro větší skupiny pak využíváme VW Transporter.

mapa MTB destinací na Taiwanu
Klikněte na obrázek pro interaktivní mapu

MTB na Taiwanu vždy předchází dostatečné plánování. Kromě problémů s dopravou k trailu je také třeba brát v potaz počasí a podmínky na horách, které se zde mohou změnit z hodiny na hodinu. Na naší mapě jsme pro vás zaznačili naše oblíbené oblasti a společně pro vás určitě vybereme ten nejlepší trail!

Traily na severu a jihu ostrova se nachází v nižších nadmořských výškách a tak můžete očekávat jízdu v tropickém pralese po kluzkých a často bahnitých stezkách, kde kolem vás budou poskakovat opice a pod kolem často proklouzne nějaký ten had či dva 🙂 V okolí Taipei jsou traily často kratší, ale poměrně zábavné. Přímo na okraji centra leží oblast kopců Beitou, které nabízí traily v pískovcových skalách. Blízký národní park Yangmingshan je protkaný sítí silnic a trailů, ale kvůli strmosti kopců (z 0 do 1000 m se dostanete jen na pár kilometrech) je dobré zde spojit jízdu po silnici s lehkou turistikou a následným sjezdem zpět do Taipei.

Nejoblíbenější trasou na severu je určitě oblast Taoyuan, kde na vás čeká několik kilometrů dlouhý travnatý hřeben. Těšte se na nádherné výhledy na oceán a parádní vzdušnou jízdu. Hned o pár kilometrů dál leží oblast Jiufen s kopci vyrůstajícími z moře do výšky okolo 800 m. Za dobrého počasí zde poježdění v kombinaci s relaxací a dobrým jídlem nemá chybu!

Králem všech trailů na Taiwanu je zcela určitě Nangao. Autem se vyvezeme do výšky 1500 metrů, odkud budeme stoupat po staré stezce až do 3200 metrů na centrální hřeben ostrova. Dále se nabízí dvě možnosti. Adrenalinový sjezd po singletrailu zpět k autu (či dále po silnici až na pobřeží) nebo náročný “expediční” sjezd (ne vše je zde sjízdné) na východní pobřeží do Hualienu. Nicméně celá oblast vysokých hor na Taiwanu je velmi atraktivní a máme zde několik dalších stezek, které stojí za to si projet!

Projděte si naši mapu nejlepších MTB lokalit, získejte inspiraci z našich fotografií a nebojte se na nás kdykoliv obrátit s vašimi požadavky na (nejen) akční poježdění na biku.

Tofu Taiwan Tours

  •  No. 56 Minsheng 1st Rd, 800 Kaohsiung, Taiwan

  •  Mail: info@tofutaiwan.com

  •  Telefon - kancelář Kaohsiung: +886975654354

  •  Telefon - kancelář Taipei: +886988554044

Jsme na sociálních sítích:

(c) 2016 - Tofu Taiwan Tours Všechna práva vyhrazena, All Rights Reserved!