Praktické informace

“Chystáte se na Tchaj-wan? Na této stránce jsme se pokusili sepsat všechny praktické informace, které by se vám mohly před cestou hodit.

Oproti méně vyspělým asijským destinacím není třeba před odjezdem na Taiwan mnoho příprav a plánování (od toho tu přece máte nás!), ale i tak zde můžete narazit na mnoho kulturních i jiných odlišností oproti životu a cestování po Evropě.

 

Nenašli jste zde odpověď na otázku, kterou hledáte? Pošlete nám email. Rádi vám pomůžeme i s těmi nejzapeklitějšími dotazy. Nezapomeňte také mrknout na našeho knižního průvodce, navštívit náš BLOG a sociální sítě, kde naleznete další informace a články o cestování okolo Taiwanu.

Nezapomeňte si zabalit

  • Hlavně platný cestovní pas (viz kapitola Cestovní doklady a vstupní podmínky)
  • Vzdušné a pohodlné oblečení pro cestování v nižších polohách (doporučujeme vlnu merino a opravdu co nejprodyšnější oblečení)
  • Dostatečně teplé oblečení do hor (podle ročního období a času stráveného ve vyšších polohách)
  • Plavky a plaveckou čepici (často vyžadována v horkých pramenech. Na místě lze však za pár korun zakoupit, pokud nemáte)
  • Pohodlné boty a sandály (ideální jsou sandály s pevnou špičkou, např. značky Keen)
  • Deštník a nepromokavou a větruodolnou bundu (déšť je na Taiwanu poměrně častý a ochrana proti dešti se vždy hodí)
  • Klobouk či jinou pokrývku na hlavu a sluneční brýle na ochranu proti slunci (když zde neprší, tak praží slunce o sto šest)
  • Vícefaktorový krém na opalování (minimálně s faktorem 20)
  • Repelent na komáry (nejsou nebezpeční, ale občas jsou otravní)
  • Hygienické potřeby a osobní léky, které pravidelně používáte
  • Adaptér do zásuvky a nabíječky na mobil a fotoaparát (viz kapitola Elektřina)
  • Platební a kreditní karty (viz kapitola Peníze)

…a nebojte, co zapomenete, to se zde dá jednoduše pořídit…

Očkování

Pro cestu na Taiwan není povinné žádné očkování, oficiálně se však doporučuje očkování proti žloutence – hepatitidě typu A i B a proti břišnímu tyfu. Pokud se chcete nechat naočkovat, navštivte Krajskou hygienickou stanici nebo Centrum cestovní medicíny v místě vašeho bydliště.

Z našich zkušeností z dlouhodobého pobytu na Taiwanu a mnoha cest po celé Asii se skutečně může hodit očkování proti žloutence typu A. Hygienická úroveň je na Taiwanu často na vyšší úrovni jak v Česku, ale nakazit se žloutenkou lze kdekoliv a podle nás je tak lepší se za pár stovek naočkovat, než mít zkaženou dovolenou za mnoho tisíc korun. Další dvě očkování jsou na zvážení každého jedince. Nejsou nutné, ale mohou se vám hodit do budoucna při cestování po jiných asijských destinacích.

Cestovní doklady podmínky vstupu

Příletovou kartu můžete vyplnit i elektronicky na této stránce: https://niaspeedy.immigration.gov.tw/

Při cestě na Taiwan budete potřebovat cestovní pas, platný nejméně 6 měsíců po návratu z Taiwanu s minimálně dvěma volnými stránkami vedle sebe. Víza jsou pro občany České i Slovenské republiky zdarma po dobu 90 dnů a jsou vydávána na letišti při pasové kontrole. Po příletu je také třeba vyplnit jednoduchou příletovou kartu, kterou odevzdáte při kontrole pasu.

Pro případ ztráty pasu je dobré mít zvlášť schovanou fotokopii zadní dvoustrany cestovního dokladu a dvě náhradní fotografie.

Celní předpisy

V rámci neobchodního dovozu lze přivážet na Taiwan zboží pro osobní potřebu v rozumné míře. Bezcelně lze dovézt 1 l alkoholu, 200 ks cigaret, 25 doutníků a 0,45 kg tabáku. Zákaz však platí na převážnou většinu potravin, především živočišné produkty (pokuta až 1.000.000 TWD!) a proto doporučujeme nevozit žádné potraviny, vyhnete se tak zbytečným problémům při častých kontrolách.

Pro dovoz i vývoz valut platí omezení 10.000 USD (případně ekvivalent jiné měny v této výši) nebo limit 60.000 TWD. Při dovozu a vývozu vyšší částky je nutné předložit speciální povolení Central Bank of Taiwan. Doporučujeme však taiwanské dolary nevyvážet vůbec, protože je stejně nelze v Evropě vyměnit.

Z Taiwanu lze vyvézt veškeré zakoupené suvenýry, avšak vývoz starožitností starších 100 let, fauny, flóry, mořských korálů a kamení je přísně zakázán.

Přísný zákaz je na dovoz a převoz narkotik, omamných látek, jedů, drog, střelných zbraní a pornografie. Za pašování drog hrozí i trest smrti.

Knižní průvodci a mapy

Jsme autory jediného českého průvodce Taiwanem, který si můžete zakoupit v papírové i elektronické podobě na této stránce.

Knižní průvodce Lonely Planet Tchaj-wan v českém jazyce byl vydán na jaře 2016. Sami jsme se na překladu podíleli a pokud mimo nás potřebujete ještě i knižního průvodce pak se nemusíte bát jej pořídit 🙂

Anglické knižní průvodce nabízí mimo Lonely Planet i Rough Guides, National Geographic a Bradt.

Obecné mapy Taiwanu jsou v Česku poměrně těžko k sehnání a stojí hodně peněz (nekupujte je!). Turistické a cyklistické mapy pak u nás pravděpodobně vůbec neseženete. Mnoho výborných map a informačních letáků v angličtině lze jednoduše a zdarma získat na Taiwanu v informačních kancelářích a my je pro vás rádi před příletem vyzvedneme.

Důležité kontakty, telefonní čísla A WEBOVé stránky

Česká ekonomická a kulturní kancelář v Taipei:

  • Policie: 110 (nepřetržitá služba v angličtině: +886-25566007)
  • Lékařská záchranná služba a hasiči: 119
  • NTU Hospital (služba v angličtině): +886-23123456
  • Turistická informační linka: 0800-011765
  • Informace o telefonních číslech v angličtině: 106
  • Operátor pro telefonní hovory do zahraničí: 100
  • Informace o čase: 117
  • Informace o počasí: 166
  • Informace o dopravní situaci na dálnicích: 168

Kvalita služeb

Taiwan vás překvapí nejen co se týče asijských poměrů, ale i v porovnání s Českem. Na ulicích je (i přes nízké množství odpadkových košů) často větší pořádek jak u nás. Na čisté veřejné záchody (zdarma!) zde narazíte na každém kroku a veškeré služby zde také zpravidla fungují lépe (a navíc s úsměvem) než jste zvyklí od nás. Kvalita veřejné dopravy po městech, stejně tak i autobusová,  železniční či letecká doprava může směle konkurovat vyspělé západní Evropě. Troufáme si tvrdit, že kvalita života je na Taiwanu na mnohem vyšší úrovni jak v Čechách!

Bezpečnost

Taiwan je považován za velmi bezpečnou zemi. Zcela určitě se zde budete cítit mnohem lépe než v Česku. Místní obyvatelé jsou velmi vstřícní, přátelští a usměvaví. Rozhodně se nemusíte bát přepadení a loupeží a drobné kapesní krádeže jsou také v porovnání s Českem, EU nebo zbytkem Asie málo časté a mají je z 99 % na svědomí přistěhovalci z okolních zemí.

Zvýšené opatrnosti je dobré dbát při přecházení ulic a křižovatek mimo přechody, někteří řidiči jsou občas neukáznění/nezkušení a všudypřítomné skútry sem tam nedbají silničních pravidel.

Divoké oblasti Taiwanu jsou taktéž domovem mnoha jedovatých hadů, agresivních včel a podobné havěti. Pravděpodobnost setkání s nimi je nižší jak srážka s blbcem, ale je dobré být na výletě pralesem vždy ostražitý.

Čas

Při cestě z Česka na Taiwan překonáte 7 časových pásem. Taiwan nemá zavedený posun na letní čas. V zimním období je proto na Taiwanu o 7 hodin více než v Česku, zatímco v létě činí rozdíl 6 hodin.

Peníze

1CZK = 1,2TWD 1TWD = 0,8CZK

1USD = 30,1 TWD 1EUR = 32,6TWD

Na Taiwanu se platí měnou “nový taiwanský dolar“ (označovaný TWD nebo NT$), ten však v našich směnárnách neseženete.

O něco výhodnější je měnit USD než EUR. Avšak pozor, směna peněz je možná pouze na letišti a v pobočkách Bank of Taiwan, které naleznete pouze v největších městech a které mají poměrně krátkou pracovní dobu (9:00-15:30). Lepší je proto vybrat peníze z bankomatu, na které narazíte téměř na každém kroku. Většina z nich akceptuje české karty.

Platební karty se přijímají v dražších hotelech, restauracích a obchodech. Nejrozšířenější jsou karty VISA a Mastercard. Při platbách kartou si také obchodník někdy může připočíst  několik procent poplatek navíc. Oproti Česku nejsou na Taiwanu platby kartami příliš časté a využívané a proto mějte při nákupech u sebe vždy dostatek hotovosti.

Cestovní šeky se dají směnit pouze ve větších městech a kvůli výši bankovních poplatků (u EUR šeků až 20 %!) nejsou příliš výhodné. Z toho důvodu je nedoporučujeme.

Na Taiwanu je obecně (o něco) vyšší cenová hladina v porovnání s Českem.

Elektřina

Elektrické normy na Taiwanu jsou 110 V s kmitočtem 60 Hz. Zásuvky jsou typu A a B (používané mj. v Americe) – dvojice plochých kolíků (častěji) bez nebo s kulatým zemním vodičem. Před odjezdem si nezapomeňte pořídit příslušný adaptér.

Naším oblíbeným společníkem na Taiwanu i při cestách po světě, který vám velmi doporučujeme, je cestovní “zásuvka” PowerCube Rewirable USB.

Telefon, internet

Telefonní předvolba Taiwanu je +886 (00-886)

Pro volání do Česka je třeba předvolbu +420 (00-420)

Přístup na internet a posílání elektronické pošty z Taiwanu je spolehlivé a snadné. Wi-fi sítě jsou dostupné na mnoha veřejných místech zdarma a ve větších městech jsou v provozu internetové kavárny. Naprostá většina z námi využívaných ubytovacích zařízení také disponuje internetem a wi-fi zdarma. Mobilní připojení při použití místní SIM karty vyjde přibližně na 180 TWD za 1 GB a po příletu je na letišti možné zakoupit neomezený datový tarif na celou dobu pobytu. Obecně se dá říci, že  telekomunikační služby jsou na Taiwanu mnohem levnější          a spolehlivější než v Česku.

Telefonní spojení do Česka z Taiwanu je bezproblémové a signál na mobilní telefon je kromě nejodlehlejších horských oblastí dostupný téměř všude. Roamingové poplatky na volání z Taiwanu jsou však velmi vysoké a tak doporučujeme po příletu na zakoupit přímo na letišti místní SIM kartu (cena okolo 650 TWD za kartu s 500 TWD kreditem) nebo předplacenou telefonní kartu na volání do zahraničí (kterou lze použít na volání z jakéhokoliv telefonu).

POŠTA

Známky na pohlednice většinou pořídíte často pouze na poště. Jedna pohlednicová známka stojí pouhých 12 TWD. Kvalitních pohledů zde seženete mnoho a za dobrou cenu a jejich doručení do Evropy potrvá přibližně jeden až dva týdny.

Poslání větších věcí balíkem do Česka je poměrně drahé (5 kg stojí okolo 1.200 Kč) a nevyplatí se.

ZDRAvotní zabezpečení

Zdravotnictví na Taiwanu je na velmi vysoké úrovni a to i v porovnání s Českou republikou. Mimo nejodlehlejší horské oblasti je zdravotní ošetření lehce dostupné. Na Taiwanu je mnoho veřejných i soukromých nemocnic a ordinací. Hlavně ve větších městech pak často narazíte na doktory, kteří studovali v zahraničí a bez problému se s vámi dorozumí anglicky. Ceny jednoduchých ošetření nejsou nijak vysoké, ale při vážnějších problémech se mohou vyšplhat do závratných výšin. Zcela určitě doporučujeme před cestou zařídit si kvalitní cestovní pojištění.

Oproti jiným asijským zemím je hygienická úroveň na Taiwanu srovnatelná s Evropou. Při zachování běžných hygienických zásad a zdravého rozumu tudíž není třeba se ničeho bát a můžete tu ochutnávat i ty nejpodivnější pochutiny, na které můžete na taiwanských ulicích a trzích narazit.

Vodu z kohoutku je možné považovat za bezpečnou. Krátké převaření však není nikdy na škodu. Balenou vodu není problém kdekoli jednoduše sehnat.

Počasí

Na této webové stránce najdete jedinou (relativně) přesnou předpověď počasí pro Taiwan:

Taiwan Central Weather Bureau: https://www.cwb.gov.tw/eng/

Taiwan se nachází v klimatické oblasti subtropů obklopený oceánem, což znamená po celý rok teplé počasí, ale také vysokou vzdušnou vlhkost a časté srážky. Přes zimu teploty v nížinách na severu ostrova málokdy klesají pod 10°C, naopak v létě se často vyšplhají až na, pro Evropana, nepříjemných 35°C a subjektivně vnímaná teplota je kvůli vlhkosti vzduchu ještě vyšší.

Obecně jsou pro cestování okolo celého Taiwanu nejlepší klimatické podmínky na podzim (přibližně od konce září do poloviny prosince), kdy zde prší jen zřídka a můžete si užít nejvíce slunných dní z roku. Podobně příznivým obdobím je také doba brzkého jara, tedy přibližně od začátku března do první poloviny května.

Ve druhé polovině května (někdy však dříve či později) přichází období dešťů, během kterého je cestování také možné, ale musíte počítat s častějšími srážkami, zpravidla v podobě odpoledních silných bouřek a průtrží mračen. Na období dešťů plynule v červnu navazuje letní období tajfunů, které je typické horkým a často slunečným počasím s nádherně modrou oblohou. Problémem, který ale může lehce zkomplikovat cestu, jsou tajfuny. Ty přibližně jednou až třikrát do měsíce na ostrov přinesou silný vítr a často extrémní srážky a omezí (nebo rovnou uzavřou) provoz obchodů, úřadů i veřejné dopravy. I přes tyto nepříjemnosti je však léto vhodným obdobím pro návštěvu Taiwanu, obzvláště pokud máte rádi teplo.

Zimní období (konec prosince až začátek března) je v průměru nejstudenější na ostrově. Obzvláště sever Taiwanu je často ovlivňován prouděním studeného vzduchu z Číny a tak je lepší vydat se spíše na průzkum jižní poloviny ostrova. Taipei a oblasti na severu jsou vhodné spíše na poznávání památek a relaxaci v horkých pramenech než k cyklistice nebo horské turistice. Neznamená to, že by zde po dva měsíce pršelo, ale častá tmavá obloha, vítr a mrholení do přírody neláká tolik jak koupání v moři někde na jihu ostrova.

Samostatnou kapitolou jsou také horské oblasti ostrova (nad 2000 m). Při vysokohorské turistice se můžete pohybovat v nadmořských výškách dosahujících téměř 4000 m a proto je zde třeba počítat s počasím naprosto odlišným od toho v nižších oblastech. V období od podzimu do jara se teploty v nejvyšších horách pohybují od 12°C do 0°C. V případě příchodu studené fronty ze severu se na vrcholcích hor Yushan, Xueshan a Hehuanshan po ránu mohou teploty dostat i pod nulu. V období ledna a února zde také s trochou štěstí můžete narazit na lehký poprašek sněhu. Na tak hornatém ostrově obklopeném oceánem je velmi obtížné předpovídat počasí vysoko v horách. Podzim a jaro jsou však díky nejstabilnějšímu počasí zaručeně nejlepším termínem pro turistiku a další aktivity ve vysokých horách.

Jak vidíte, počasí na tomto malém ostrově je poměrně velká věda. Dobré je však vědět, že s dobrou znalostí místních podmínek je cesta na Taiwan možná celoročně. Až na výjimky také platí, že čím více se pohybujete na jih, tím jsou teploty vyšší a srážky nižší. My při konzultaci a plánování zájezdů s klienty bereme vždy v potaz místní počasí a vy se tak nemusíte bát s námi na Taiwan vydat na jaře, v létě, na podzim ani v zimě

Mějte také na paměti, že není špatného počasí, to jsme se na něj jen špatně připravili.

Fotografování a filmování

Focení i filmování je možné téměř na všech památkách (pozor jen na ostrovech Matsu a Kinmen, kde je velké množství funkčních vojenských objektů) a Taiwanci se rádi a hodně fotí, takže nebudete mít ani problém s focením lidí. Očekávejte však, že někdy budou chtít místní na oplátku fotku s exotickým cizincem 🙂

Na Taiwanu lze poměrně výhodně zakoupit fotografické vybavení (platí, že čím dražší zařízení kupujete, tím více ušetříte), stejně tak není problém s dokoupením paměťových karet všech typů. Klasické filmy jsou však už spíše na ústupu, drahé a hůře k sehnání. Fotíte-li na film, dovezte si radši zásoby kinofilmů z Česka.

Stravování

Taiwanci milují dobré jídlo a jídlo tvoří důležitou součást jejich kultury. Zeptejte se někoho z místních na jakékoliv město na Taiwanu a první věc, kterou pravděpodobně uslyšíte bude: „Toto místo je vyhlášené….“, přičemž bude následovat výčet pochoutek, o kterých jste nejspíš nikdy neslyšeli a ani si nedokážete představit, jak asi chutnají.

Taiwanská kuchyně má celou řadu podob. Na Taiwanu jsou zvlášť v oblibě ryby a další mořští živočichové, ale samozřejmě nechybí ani zelenina, maso nebo drůbež. Hlavní přílohu tvoří nudle a rýže, zvláštní kapitolou jsou různé druhy nezvyklých moučníků. Nejběžnějším nápojem je zelený čaj. Alkohol pijí Taiwanci velmi střídmě, spíše vůbec.

Stolování je odlišné od našeho evropského. Místo příboru se jí hůlkami, případně lžící.

Návštěva Taiwanu je opravdovým kulinářským zážitkem a odborníci se shodují na tom, že právě zde můžete dostat tu „nej“ podobu jakéhokoliv čínského jídla. Ve velkém městě nebo na vesnici nemusíte chodit daleko, abyste našli malou restauraci či pouliční stánek s lákavým občerstvením. Samostatnou kapitolu pak tvoří občerstvení na nočních trzích a kuchyně původních domorodých kmenů…

Stravovat se na Taiwanu můžete na ulicích, kde za nejlevnější pokrm zaplatíte od 30 Kč. Druhým pólem jsou pak luxusní restaurace, kde cena za večeři může dosáhnout několika tisíců. Mimo místní kuchyně zde také (díky japonské okupaci) můžete ochutnat asi nejlepší japonskou kuchyni mimo Japonsko. A když se vám posteskne po domově, tak i o západní restaurace zde není nouze. Ať už preferujete obyčejné nudle nebo propečený steak, během cestování po Taiwanu s námi nebudete mít o kulinářské zážitky nouzi!

Obchody a nakupování

Většina obchodů a restaurací je otevřených po celý týden od 10:00 do 21:00

Taiwan je nákupní ráj! Proslulé noční trhy neslouží pouze k naplnění žaludku, ale také zde můžete výhodně nakoupit levné oblečení, hračky, elektroniku a suvenýry. V turistických oblastech pak lze objevit tradiční výrobky z jadeitu, dřeva či produkty původních obyvatel ostrova. Mladí Taiwanci jsou též hodně kreativní a o různé zajímavé věci a designové doplňky  zde není nouze.

Podíváte-li se na váš mobilní telefon nebo počítač, zcela jistě objevíte nápis „Made in Taiwan“. Nákup elektroniky zde může být velmi výhodný. Neočekávejte ale, že telefon, který u nás seženete ve slevě za 1.000 Kč zde bude stát ještě o 500 méně. Pokud ale máte v plánu nákup nějaké dražší hračky, pak můžete opravu hodně ušetřit. V Taipei známe mnoho míst vhodných k nákupu výhodné elektroniky a fotografického vybavení a rádi vás tam také zavedeme.

Téměř na každém kroku na Taiwanu budete potkávat tzv. convenience stores. Obchody jako 7-Eleven, Family Mart a HiLife jsou otevřené 24 hodin denně a můžete v nich sehnat vše, na co si během cesty vzpomenete! Máte hlad? Začalo pršet a nemáte deštník? Potřebujete dobít mobilní telefon nebo vybrat peníze v bankomatu? Žádný problém, 7-Eleven, Always Open!

Taiwan je bohatou a vyspělou zemí z čehož plynou o něco vyšší ceny (ne však za vše) jak v Česku a také fakt, že se zde (bohužel?) oproti jiným asijským zemím při nakupování nesmlouvá. Při větším nákupu se však lze zeptat na slevu, ale záleží na prodejci, zda vám sleví či nikoliv.

Spropitné

Spropitné není na Taiwanu povinné a obvyklé. Taiwanci jej často ani neočekávají a neakceptují. Ve dražších hotelech a restauracích se však z hrazené částky automaticky přičítá 10 % jako poplatek za služby.

Refundace dph

Zahraniční návštěvníci, kteří zakoupí během jednoho dne v jednom obchodě (Tax Refund Shopping) zboží v hodnotě minimálně 3.000 TWD, jsou oprávněni žádat vrácení 5 % DPH z tohoto zakoupeného zboží. Zažádat o refundaci je třeba při odjezdu z Taiwanu do 30 dnů od zakoupení zboží. Zboží musí být vyvezeno ze země a je předkládáno ke kontrole při žádosti o refundaci. Žadatelem musí být osoba s pasem vydaným v jiné zemi než Taiwan. O refundaci je možné zažádat před odletem na letišti.

VŠECHNY NAŠE ZÁJEZDY A VÝLETY

Klasické okruhy

Jednodenní výlety

  • Jednodenní Taipei
  • Noční Taipei
  • YouBike Taipei
  • Kulinářské Taipei
  • Pěší tůra v NP Yangmingshan
  • Vodopád Sandiaoling a údolí Pingxi
  • Soutěska Taroko
  • Soutěskou Taroko na skútru
  • Soutěskou Taroko na kole
  • Golden Grotto River Tracing
  • Lezení na skalách v Longdongu
  • Nenggao Historic Trail MTB
  • Tonghou Trail MTB
  • Okolo jezera Slunce a měsíce na kole
  • Jeden den v Kaohsiungu
  • Potápění a šnorchlování v NP Kenting
  • Seakayaking na východním pobřeží
  • Rafting na řece Xiuguluan
  • Surfování ve vodách Pacifiku
  • Katamaránem okolo NP Kenting
  • Katamaránem okolo Želvího ostrova

Vícedenní výlety

  • Od severu k jihu na kole
  • Xueshan a Qixingshan
  • Východní pobřeží Taiwanu na kole
  • Na skútru z Hualienu do Taitungu a zpět
  • Hory severního Taiwanu se stanem
  • NP Kenting a ostrov Xiao Liuqiu
  • Souostroví Penghu
  • Ostrov Ludao
  • Ostrov Lanyu
  • Dva dny na ostrově Xiao Liuqiu
  • Nejlepší termály severního Taiwanu
  • S aboriginci do pralesa
Knižní průvodce Nejlepší fotografie z Tchaj-wanu a kde je najít

Máme pro vás skvělého průvodce po Taipei a severním Taiwanu zdarma!

Jsme autory jediného českého průvodce po Taiwanu! Přihlašte se k našemu newsletteru a obratem od nás obdržíte 90stránkového průvodce po krásách a zajímavostech severního Taiwanu a hlavního města Taipei. Pro více informací klikněte ZDE.

Děkujeme za email! Zkontrolujte si nyní vaši schránku, kam by vám během okamžiku měl dorazit odkaz ke stažení ebooku zdarma.